BM: 86 planlı yardımdan sadece 42’si Gazze’ye giriş yaptı

DHA

Gazze’ye bomba yağdıran İsrail, yardım girişlerine de izin vermiyor.

Gazze’ye gönderilen ve planlanan 86 yardımın sadece 42’si giril yapabildi.

Yayınlanan Birleşmiş Milletler raporunda da bu durum ortaya kondu ve “Erişim kısıtlamaları Gazze genelinde temel insani yardım ve hizmetlerin ulaştırılmasını ciddi şekilde engellemeye devam etmektedir. 1-23 Haziran tarihleri arasında, ek görevler gerçekleşmedi ya da planlandığı gibi gitmedi.

Kuzey Gazze’ye planlanan 86 koordineli insani yardım misyonundan 42’si (yüzde 49) İsrail makamları tarafından kolaylaştırılırken, geri kalan 44 misyona (yüzde 51) lojistik, operasyonel veya güvenlik nedenleriyle erişim engellendi veya iptal edildi” denildi.

“Nüfusun yüzde 96’sı risk altında”

UNRWA, Gazze nüfusunun yüzde 96’sının akut gıda güvensizliği riski altında olduğunu vurgulayarak, “Gazze’ye ilişkin son Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) raporu, nüfusun yüzde 96’sının kriz seviyelerinde veya daha yüksek akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu ve neredeyse yarım milyon insanın felaket koşullarında olduğunu bildirmektedir.

Yeni rapor, Mart ayındaki bir önceki rapora kıyasla hafif bir iyileşmeye işaret ederken, bu iyileşme ağırlıklı olarak açlığın en kötü seviyesinin azaltılmasına yardımcı olan acil gıda ve beslenme hizmetlerindeki artıştan kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, çatışma devam ettiği ve insani yardım erişimi kısıtlandığı sürece yüksek bir kıtlık riski devam etmektedir. UNRWA, yaklaşık 1,9 milyon kişiye un veya gıda paketi ulaştırarak Gazze Şeridi’ndeki en büyük gıda sağlayıcılarından biri olmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir